ABD Neler Yapmak İstiyor?

ABD’nin Orta Doğu Ve Asya’daki Hedefleri Nedir? Bir Sonraki Durağı Neresi Olacak?

Türkiye’nin de içinde olduğunu söyledikleri BOP Projesi ile başlayan süreçleri kendilerince iyi gidiyor gibi görünüyor. Bakınız Irak ve Suriye’ye yıllardır parçalanarak halen savaş ve çatışma halindeler. Irak bölündü, Suriye’de ha bölündü ha bölünecek aşamada. Libya’da üç dört cephe savaşa devam ediyor ve Türkiye’de buna müdahil oldu. Olunca ne oldu? Karşı cephede olanlarca düşman ilan edildi. Savaşın kuralları bu. Şu anda Türkiye dâhil bütün Orta Doğu ve Arap Dünyasının iktidarları ABD’nin ağzını sulandırdığı bir yapı içindeler. Birçoğunda demokrasinin gerçek anlamda olmaması,  yanı sıra emperyalist ülkelere karşı bir siyasette yeknesaklık olmayışına bir de mezhep çatışmaları eklendiğinde, ABD buralardan neden ayrılsın ki? Onu bu ülkeler zaten istiyorlar. Göbekleri bağlanmış bir haldeler. Kısacası bilim ve teknolojiye teslim olmuşlar.

ABD şimdi İran’ı karıştırarak bölgenin dengelerini bozmak istiyor. Trump’ın Erdoğan’ı arayarak kendilerinden taraf olmalarını istediği söylenmekte. Suikast ile ilgili bir kınama vs. açıklama(ları)mız oldu mu? Bekleniyor. Bazı kesimler, bu işi Alevi boyutuna taşıyarak ABD’den yana tavır almamız yönünde beyanda bile bulunmaktalar.

Türkiye’nin Orta Doğu ülkeleriyle tarihten gelen bir komşuluk ilişkileri vardır ve var olmaya da devam etmelidir. Bir sömürge ülkesi istedi diye, birçoğu ile düşman olmamız hem ülkemiz hem de bölge halklarının yararına olmayacağı aşikârdır.

ABD’nin gelecekteki planları nedir?

Birinci hedefi, Orta Doğu ülkelerini birbirine düşürüp (ki devam ediyor.) çatıştırarak önce silah sanayini ayakta tutmak.

İkincisi, parçaladıkları ülkelere çöreklenerek oranın kaynaklarını ele geçirerek, Askeri gücünü üslerine yerleştirmektir.

Üçüncü hedefi ise Orta Doğu ülkelerinde kurdukları üslerle dünya ticaretinde rekabet halinde oldukları Çin’e ulaşabilmektir. Bunu da Türki devletleri üzerinden yapacak. Asya üzerindeki ülkeleri de tıpkı Orta Doğu ülkelerini karıştırdıkları gibi yapacak. Yani nerede karışıklık var ABD buradan nemalanacaktır.

Dördüncü hedefi, Çin’i parçalamaktır. Çini çekik gözleri ve birbirine benzeyenler olarak biliriz değil mi? Ancak her ülkede olduğu gibi Çin’de de 56 etnik yapı var ve bunlar arasında en kalabalık olanı 5000 bin yıllık geçmişe sahip olan Hanlardır. Bir diğeri Zhuang.  Bunların da geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanıyor. 10 milyon nüfuslu Hui de bir başka etnik grupları. Moğallar diye devam eden birçok etnik gruplar arasından ABD acaba hangilerini seçip birbirleri ile kırdırmayı düşünüyordur. Mutlaka planları içinde vardır. Tıpkı Orta Doğu’da yaptıkları gibi. Bunları nasıl yapacak? Uzun bir süreç ama ABD’nin dünya üzerinde 100 yıllık politikalar ile hareket ettiğini de düşünmek lazım. Sabırla ilmek ilmek işleyeceklerdir.

ABD bunları yaparken, artık kendi vatandaşlarını ateşe atmıyor. Ya paralı asker, ya o bölgede oluşan terörist grupları, ya da kendine uydu ülkelerin asker gücünü kullanıyorlar.

Şimdi Birleşmenin Tam Sırası!

Bırakın rejim farklılıklarını veya mezhep ayrılıklarını; Türkiye, Irak, Iran ve Suriye birleşin ve emperyalistleri Orta Doğu’dan def edip, bölgede barış ve ekonomik kalkınmayı sağlayın. Yapılacak antlaşmalarla bundan sonra kimse kimsenin iç işlerine karışmadan sınırsal güvenceyi de sağlamalıdırlar.

Adamlar Orta Doğu’daki bütün ülkeleri tek tek parçalayıp kaynaklarını emerken, bazı ülkeler buna çanak tutarak, ‘bana dokunmayan yılan bin yaşasın’ felsefesiyle sıranın kendilerine gelmeyeceğini zannetmenin rahatlığı ve gafleti içinde bu oluşuma destek veriyorlar.

Artık emperyalistlere karşı Orta Doğu hatta dünyanın üçüncü ülke halklarının birleşme zamanıdır. Iran bunu şu anda gösteriyor. Bu ışık neden diğer ülkelere sıçramasın ki?  Üçüncü dünya ülkelerinin halkları bu gerçekleri bilmedikleri sürece daha çok milliyetçilik, dinsel ve siyasal açıdan  ayrışarak birbirlerini yiyerek ABD’nin ekmeğine yağ süreceklerdir. Hem de  en ballısından!

Ertuğrul ERDOĞAN

Beşocakikibinyirmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir