Çıkar Telefonunu!

Güle güle 2021 yıl demeyeceğim!  Gidişin olsun da tarihte okunmadığın yıl olsun diyeceğim! Bir yıl, insanlara bu kadar mı eziyet eder? 2020 yılında başlattıkları virüslerle insanlığın başına bela oldular! Ne ekonomi bıraktılar, ne de dövizlerin yükselişini engelleyebildiler. Ah yıllar hep kabahat sende! Aslında insanlarda kabahat yok, bunu yaptıran Allah!  Bizleri deniyor! “Sen azdın kulum!  Sana beyin verdim, kullanmasını bilmedin! Onu geliştirmedin! Sürekli birkaç saniyelik verdiğim zevk ile mide arasında zannettin yaşamı!” diyerek bizleri cezalandırdığını bile politikacılar ağızlarında pelesenk yaptı!

Ah 2021 yılı sen neymişsin be abi! Marketlerde çalışanları etiket değiştirmekten mahvettin! İnsanların cüzdanlarında para bırakmadın! Yağların fahiş fiyatları, insanların içlerindeki yağları eritti! Sokaklarda insanlar mikrofonlara içini döktü. Ekonomik yönden sıkıntı içinde olduklarını söylediklerinde, mikrofona yaklaşan iktidar yanlısı birisi “Çıkar bakalım telefonunu” diye söylemek adet oldu.  Telefonlarını çıkartıp ikinci el aldıklarını söyleyenler “Telefonum olmazsa on-line olarak nasıl sınavlara gireceğim?” diye yanıt veren öğrenciler de hayıflanıyorlardı. Sonunda olan oldu ve soruya kızan birisi, soruyu soranın ağzına telefonu soktu ve tartışmaya noktayı koydu! Allah’tan bana sormadılar. Zaman zaman ekranı donmaktan sinir eden sekiz GB telefonumu nasıl gösterebilirdim? Ah 2021 yılı ah!  Kimini sevindirdin kimini de üzdün! Bir gecede dolar milyarderi de yaptın, üç beş kuruşunu güvenceye alanı da süründürdün! Yapılır mı bu halka? Şimdi topu 2022 yılına attın. Bakalım devraldıklarınla kim bilir neler yapacaksın neler! Ah insan kılığına girmiş Covid-19 virüsü! Hamile kadınlar gibi ha bire varyantlarını doğurup dünyaya salıyorsun! İnsanlara bir yapıştın,  gitmek nedir bilmiyorsun!  Birazcık saygın varsa uzaklaş insanlardan da insanlar rahat yüzü görsünler!

Bakalım 2022 yılında neler olacak? Şimdi yılın son gecesinde marketlere neşe içinde girip çıkanlar evlerinde veya eğlence yerlerinde keyifli anlar geçirmenin dibine vuracaklar. Ya bir yıl boyunca marketlerde boğuşanlar, oralara girmek istemeyenler, çocuklarına para veremedikleri için köşe bucak kaçan ebeveynler,  yani yıllardır buçuklu az zam ve bankalara maaşların kim bilir kaç katı borçlanan sabit gelirli kesim ne yapacaklar? Eskiden PTT dediğimiz televizyon karşısına kurulabilmeyi bile lüks bulacaklar! İşte tam da muhafazakârlık ortamı!

2022 yılında bizi neler bekliyor?

Bir falcı veya kâhin gibi konuşmak istemem ama sanırım 2021 yılını mumla arayacağız. Bu yıl seçim yılı olacak. Artık partiler 2023 Haziran ayında seçim olacaksa buna göre çalışmaların dozunu artıracaklardır. Peki iktidar neler yapabilir? İktidarı vermemek için ne gibi önlemler ve politik stratejiler geliştirir? Herkes bunu sorulara odaklandı?  Muhalefete olan yıpratma politikalarını artırabilir mi? Bunun sinyallerini İstanbul Belediye Başkanına yapıklarıyla belli ettiler. Sanırım CHP’nin elindeki belediyeler başta olmak üzere muhalefete kayyum konusunda sıkı bir markaj yapabilirler. Ancak halkın seçimdeki tepkisi ne olur? İktidar bunu düşünmüyor da değildir.  Yandaş medya zaten buna hazır.

Gelelim diğer bir gerçeğe. Dış borç yükümüz kısa vadede 185 milyar dolar olduğu belirtilmekte. Bu borca bankalar da dâhil.  Borçlar nereden ödenecek? Hazineden? Hazineyi kim dolduracak? Yine bizler. Nasıl? Yeni vergiler ve zamlarla. Bir diğer konu da sabit ücretlilere verilecek maaş artışları bakalım yılın hangi ayında ellerimizden uçup gidecek? Enflasyon gerçeği TÜİK ile örtüşecek mi? Bunu da ilerleyen aylarda hep birlikte yaşayacağız. Sonuçta 2022 yılı hem muhalefet açısından hem de halkımız açısından oldukça zor bir yıl olacaktır! Her şeye gebe olabilecek bir yıl!

Dünyada neler olacak?

Sömürge ülkelerinin her zaman ilgisini çekmiş Orta Doğu’da kaoslar yine devam edecek. Zira Orta Doğu dünyadaki süper güçlere yem olmuş, birlik ve beraberliklerini yakalayamamış olmanın güçlüğünü yaşayacaklardır. Dün Irak, bugün Suriye ve yarın bakalım İsrail ve ABD’nin oyununa hangi ülkeler gelecek? Katar’da yapılacak Dünya Futbol Şampiyonası Orta Doğu’nun ifade özgürlüklerini, kadın haklarına olan tutumlarını değiştirebilecek mi? Bence şimdilik futbol, yeşil sahaların görüntüsü ve heyecanı ile daha ön planda olacaktır.

Asya’ya geçelim. Çin dünyanın süper gücü olma yolunda hızla ilerliyor Komünist yönetimin kalıntıları ve disiplinli çalışmalarıyla… Tayvan’la olan sorunları bir savaş getirir mi? Onu da zaman gösterecektir. Afganistan’da Taliban yönetimi ile dünya nasıl entegre olacak sorusu hâlâ gündemde. Halkın ekonomik yönden sersemleyeceği aşikârdır. Bu ülke için açlık felaket kaçınılmaz olabilir. Kuzey Kore ise bildiğimiz nükleer çalışmaları ile süper güçlerle karşı karşıya gelebilir.

Avrupa belli bir ekonomik gücü elinde bulundurması ve dünyaya kaliteli ürünler ihraç etmesinin keyfini yaşarlarken en çok etkilendikleri alan pandemi  büyük bir sorun olmaya devam edecektir. Avrupa’daki milliyetçi akımların azalması seçimleri farklı alanlara çekeceği de ortadadır.  Avrupa Birliği’nin sonlanmasına yol açabilir mi veya daha da güçlenerek çıkabilirler mi,  2022 yılında gündemde olabilecek konuların başında olacağı kesindir. İşte Ukrayna! Dünyayı karıştıracak, hatta bir dünya savaşına bile neden olabilecek bu ülke,  bakalım süper güçleri nasıl bir karar almaya itecek ve arada kalan ülkelerin tutumları neyi belirleyici olacaktır?  Bekleyip göreceğiz.

Güney Amerika’da neler oluyor? Atlas Okyanusunu aşağıdan yukarı sahilleriyle dolduran Şili’de sol iktidar oldu. Bu durum Brezilya veya diğer ülkeleri de tetikler mi? Komünistlikle yönetilen ve ABD’nin tepesinde olduğu Küba’nın ve diğer sağcı iktidarların yönetildiği Latin ülkelerin geleceğinde neler olur, bunları da 2022 yılı içinde görebiliriz. Amerika’da Trump kaybettiği seçimin intikamını almaya çalışacaktır. 2024 seçimlerinde Başkan Biden’in dış politikada Ukrayna’nın Rusya’ya toprak kaybetmesi, Çin’in Tayvan’a saldırısı, İsrail-İran olası çatışması veya meydana gelebilecek denizaşırı olaylar, seçime hazırlanan Trump’un elini güçlendiren nedenler arasında olacaktır.

Afrika! Sömürülen ve kaynakları Batı ülkelerine aktarılan Afrika! Kara kıta, El Kaide ve İslam Devleti kurma mücadelesi veren küresel Radikal İslamcı Grupların cirit attığı yıl olabilir. Batının pandemiyle uğraştığı bir dönemde bu konuda ne kadar başarılı olabilecekler bunu da 2022 yılında göreceğiz. Afrika Omicron varyantı yanı sıra sıtma ve AİDS hastalıklarıyla her zaman olduğu gibi mücadele edecektir. Bu kıtada yılda 400 bin kişi sıtmadan ölürken,  AİDS hastalığı  da yirmi beş milyon insanı tehdit ediyor. Afrika, Covid-19 aşısından ne kadar yararlanıyor? sorusu da gündemdeki yerini koruyacaktır. Virüs krizlerinden çok, insanların kötü şartlarda yaşadığı ülkelerin çokluğu karşısında iç savaş olasılıkları da düşünüldüğünde nasıl bir kara yıl olacağının işaretleri de ortadadır. Örneğin kuraklıkla mücadele eden Somali’de 7,7 milyon insanın etkileneceğini BM’ler belirtmiştir. Kısacası Afrika yine zengin ülkelerden yardım bekleyen bir kıta konumunda olacaktır.

Yeni yılla birlikte insanlık her yıl olduğu gibi insan olmayanların elinde oyuncak olmaya devam edecektir. Çünkü dünyada ne adaletli bir paylaşım ne de iyi yönetimler var!

Ertuğrul ERDOĞAN

Otuzbiraralıkikibinyirmibir

Comments are closed.